به گزارش مشرق، شهرستان دهلران در جنوب مرکز استان ایلام واقع شده است و یکی از شهرستان‌های حوزه کشاورزی استان است که در رتبه اول قرار دارد.

دشت عباس از بخش‌های تابعه شهرستان دهلران است که به دلیل دارا بودن زمین‌های حاصل‌خیز و مستعد در زمینه کشاورزی به عنوان قطب نمونه تولیدات محصولات کشاورزی استان ایلام محسوب می‌شود.

نفت دست از کشاورزان زحمت کش بخش دشت عباس برنداشته و اکنون که گندم به مرحله داشت رسیده است باعث وارد آمدن خسارت به مزارع گندم شده است.

سرریز کردن مخزن ذخیره مواد زائد نفتی شرکت چشمه‌خوش بر اثر تجمع شدید سیلاب ناشی از بارندگی طی روزهای گذشته در بخش دشت عباس باعث وارد آمدن خسارت به مزارع گندم چندین کشاورز روستای چم‌هندی شده است.

حال با توجه به اینکه مخازن و لوکشن‌های شرکت‌های نفت منطقه دشت عباس تسلط کامل بر روی زمین‌های کشاورزی منطقه دارند این شرکت‌ها باید نسبت به پیش‌بینی این حوادث احتمالی در صورت جاری شدن سیلاب می‌کردند.

طی ماه‌ها و سال‌های گذشته این چندمین بار است که شرکت‌های نفتی منطقه باعث خسارت به مزارع کشاورزی و محیط زیست شده‌اند.

تعیین خسارت خواسته اصلی کشاورزان

براساس این گزارش، تعدادی از کشاورزان چم‌هندی دشت عباس در گفت‌وگو با خبرنگار ما از خسارت چندین هکتاری از سطح مزارع کشت گندم خود گفتند.

به گفته یکی از کشاورزان، مواد نفتی که بالای ۱۰ هکتار از کشت گندم خود آسیب جدی وارد کرده است بیان کرد: متاسفانه ورود مواد نفتی به اراضی کشاورزی باعث نابودی و ضرر به ما کشاورزان شده است و شرکت‌های نفتی منطقه می‌بایست نسبت به ایمن سازی حوضچه‌های نگهداری مواد زائد نفتی از مدت‌های قبل اقدام می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه باید زمین‌های که دچار خسارت شده‌اند تعیین خسارت شوند افزود: اکنون که زمان زیادی به برداشت گندم نمانده است سرمایه هزینه‌ی صرف شده ما به ضرر تبدیل شده است و شرکت نفت باید خسارت را در اسرع وقت جبران کند.

در این راستا مجیدعسگری فرماندار شهرستان دهلران اظهار داشت: سطح خسارت به مزارع کشت گندم در بخش دشت عباس وسیع نیست.

وی افزود: سر ریز شدن مخازن ضایعات نفت علت این حادثه است.